Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340 Beşiktaş İstanbul

Endometriyal Kanser Teşhisi Ve Evrelem

Endometriyal kanser, uterusun endometrium dokusunu içeren bir tür rahim kanseridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde endometriyal kanser, kadın üreme sisteminin en yaygın kanseridir. Neyse ki, çoğu kadına erken bir aşamada (kanser rahim dışına yayılmadan önce), hastalığın genellikle tek başına ameliyatla tedavi edilebildiği bir zamanda teşhis edilir(erken evre). Endometriyal kanser her yaşta ortaya çıkabilir, ancak menopoza girmiş kadınlarda çok daha yaygındır.

UTERUS

Endometrial kanserin nasıl geliştiğini anlamak için uterusun yapısını anlamak yardımcı olur. Rahim, mesane ile rektum arasında bulunan armut biçimli bir organdır . Serviks, rahmi vajinaya bağlar. Rahim içi iki katmana sahiptir. İnce iç katmana endometriyum denir. Kalın dış tabaka kastan oluşur ve miyometriyum olarak adlandırılır ("miyo" öneki "kas" anlamına gelir).

Henüz menopoza girmemiş kadınlarda, olası bir hamileliğe hazırlık olarak endometriyum her ay kalınlaşır. Kadın hamile kalmazsa, adet döneminde endometriyal doku dökülür. Menopozdan sonra, adet dönemleri durduğunda, endometriyal doku normalde büyümeyi ve dökülmeyi durdurur. Endometrial kanseri olan kadınlarda endometrial dokudan anormal hücreler geliştirir.

ENDOMETRİAL KANSER BELİRTİLERİ

Endometrial kanserin en yaygın belirtisi anormal vajinal kanamadır.

  • Hâlâ adet gören bir kadında anormal kanama adet dönemleri arasında kanama veya ağır adet kanaması olarak tanımlanır.
  • Postmenopozal bir kadında, herhangi bir vajinal kanama, sadece bir damla kan olsa bile anormal kabul edilir. Bu özellikle menopozal hormon tedavisi almayan kadınlar için geçerlidir (yani, genellikle sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi semptomları hafifletmek için reçete edilen hormonlar).

Menopozal hormon tedavisi alan kadınlarda genellikle tedavinin ilk birkaç ayında vajinal kanamalar olur. Ancak hormon tedavisi görüyorsanız ve kanamanız varsa, doktorunuza veya hemşirenize danışmalısınız.

ENDOMETRİYAL KANSER TANI VE EVRELEME

Anormal vajinal kanamanız varsa doktorunuz veya hemşireniz endometriyal kanser testi önerebilir. En yaygın kullanılan testler şunları içerir:

  • Poliklinikte yapılan, endometriyal biyopsi adı verilen bir test.
  • Dilatasyon ve küretaj ile histeroskopi denilen, günübirlik cerrahi olarak yapılan bir testtir

Bu testlerin her ikisi de rahminizin iç yüzeyinden (endometriyum) küçük bir doku örneği alır. Bir doktor, kanser belirtileri olup olmadığını görmek için dokuyu mikroskopla inceleyecektir.

Kanser evreleme - Endometriyal kanser teşhis edildikten sonraki adım, evresini belirlemektir. Evreleme, bir kanserin yayılmasını tanımlamak için kullanılan bir sistemdir. Endometrial kanserin evresi şunlara dayanmaktadır:

  • Kanserin rahim kas duvarını ne kadar derine doğru yayıldığı.
  • Kanserin diğer organlara yayıldığına dair işaretler olup olmadığı (bu, fizik muayene, karın ve pelvisin manyetik rezonans görüntülemesi [MRI], göğüs röntgeni veya diğer görüntüleme testlerine göre belirlenebilir)

Endometriyal kanser evreleri, evre I'den (kanserin uterus zarının ötesine geçmediği anlamına gelir) evre IV'e (kanserin karaciğer gibi uzak organlara yayıldığı anlamına gelir) değişir. Genel olarak, düşük evreli kanserler daha az agresiftir ve yüksek evreli kanserlere göre daha az tedavi gerektirir.

Cerrahi - Ameliyat genellikle kanserin uterusun kas duvarını ne kadar derin istila ettiğini belirlemek için yapılır. Aynı zamanda rahim, yumurtalıklar ve fallop tüpleri alınarak kanser tedavi edilebilir. Ameliyat genel anestezi ile ameliyathanede yapılır ve çoğu kadın ameliyattan sonra birkaç gün hastanede kalır.

Ameliyat laparoskopi ile veya robotik cerrahi ile yapılabilir (karında küçük bir kesi ile küçük deri kesileriyle)

Yayınlanma tarihi: 23 Ocak 2021 Cumartesi


Sorularınız için

For general questions, please send me a message and I’ll get right back to you.