Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340 Beşiktaş İstanbul

HPV Kansere yol açar mı?

İnsan papilloma virüsü (HPV) yaygın bir virüstür. Genellikle ciltten cilde temas sırasında kişiden kişiye yayılır.

150'den fazla HPV türü veya "suşu" vardır. Çoğu HPV enfeksiyonu semptomlara veya sağlık sorunlarına neden olmaz, bu nedenle virüsün sizde olup olmadığını bilmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı HPV türleri kansere veya kansere dönüşebilen anormal büyümelere neden olur. Bu büyümelere prekanseröz lezyonlar denir.

HPV kansere neden olabileceğinden, HPV'nin nasıl önleneceğini ve bir HPV enfeksiyonundan sonra kanseri nasıl önleyeceğinizi bilmek önemlidir.

Farklı HPV türleri nelerdir? HPV nasıl yayılır?

Çoğu HPV türü "yaygın" siğillere neden olur. Bu siğiller vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilir ve genellikle ellerde ve ayaklarda bulunur. Bulaşıcıdırlar ve dokunarak yayılırlar, ancak kansere neden olmazlar.

Yaklaşık 40 tip HPV, "genital HPV" olarak adlandırılır. Genital HPV, genellikle vajinal, anal ve oral seks sırasında cilt temasıyla yayılır. HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. Genital HPV, vulva, vajina içi veya penis dahil olmak üzere genital bölgenin herhangi bir bölümünü enfekte edebilir. Ayrıca anüse ve baş ve boynun bazı bölgelerine de bulaşabilir.

Bazı genital HPV türleri, boyut, şekil ve sayı bakımından değişen siğillere neden olur. Bu virüsler nadiren kansere yol açar. Düşük riskli HPV olarak bilinirler. Yaygın düşük riskli HPV türleri arasında HPV-6 ve HPV-11 bulunur.

Diğer HPV türleri, yüksek riskli HPV olarak bilinir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi genellikle bu enfeksiyondan kurtulabilir. Ancak bazı kişilerde kalıcı bir enfeksiyon vardır. Zamanla enfeksiyon, normal hücreleri kanser öncesi lezyonlara veya kansere dönüştürebilir.

HPV ne tür kanserlere neden olur?

Araştırma, bu kanser türlerini HPV ile ilişkilendirir:

Rahim ağzı kanseri. HPV neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerine neden olur. HPV ile ilişkili rahim ağzı kanserinin yaklaşık% 70'i HPV-16 veya HPV-18'den kaynaklanır. Bununla birlikte, çoğu genital HPV enfeksiyonu kansere neden olmaz. Sigara içmek ayrıca HPV'li kadınlarda rahim ağzı kanseri riskini artırabilir.

Ağız kanseri. HPV ağız ve dil kanserine neden olabilir. Orofarenks kanserine de neden olabilir. Bu, bademciklerden ses kutusunun ucuna kadar boğazın orta kısmıdır. Bu HPV ile ilişkili kanserler artıyor.

Diğer kanserler. HPV ayrıca daha az yaygın kanserlerle de bağlantılıdır. Anal, penis, vajinal ve vulvar kanserleri içerir.

HPV olup olmadığını nasıl anlarım?

Birçok HPV türünde semptom yoktur. Cinsel olarak aktif kadınlar için, en yaygın olarak rahim ağzı kanseri ile bağlantılı HPV suşlarını tespit edebilen bir HPV tarama testi vardır. Bu test sırasında, eğitimli bir sağlık uzmanı, bir kadının rahim ağzından bir hücre örneği alır. Bu örnek bir patolog tarafından test edilir. Patolog, hastalıkları teşhis etmek için laboratuvar testlerini yorumlama ve hücreleri, dokuları ve organları değerlendirme konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. HPV testi tek başına veya bir Pap testi ile yapılabilir. Pap testleri, rahim ağzından alınan hücre örneğindeki anormal değişiklikleri arar. Çoğunlukla her iki test de aynı numuneyi kullanabilir.

Tüm kadınlar sağlık ekipleriyle HPV testi hakkında konuşmalıdır. Erkekler için önerilen bir HPV testi yoktur.

HPV nasıl yönetilir?

HPV'nin tedavisi yoktur. Ancak doktorlar genellikle enfeksiyonun neden olduğu siğilleri ve kanser öncesi lezyonları tedavi edebilir. Siğiller giderilerek veya ilaçlı krem sürülerek tedavi edilebilirler. Siğiller şu şekilde giderilebilir:

 • Anormal dokuyu çıkarmak için elektrik akımı kullanan bir döngü elektrocerrahi eksizyon prosedürü
 • Dondurma teknikleri
 • Ameliyat

Genital siğilleri tedavi etmek artık HPV'niz olmadığı anlamına gelmez. Virüs vücudunuzdaki diğer hücrelerde kalırsa siğiller geri gelebilir. Siğil olmayan HPV'li bir kişi, HPV'yi cinsel partnere verebilir. Cinsel aktivite sırasında prezervatif kullanmak, HPV'yi partnerinize geçirme şansını azaltabilir.

HPV nasıl önlenir?

Kalıcı bir HPV enfeksiyonunu önleyebilecek bir aşı var. Gardasil 9, HPV-16, HPV-18 ve kansere bağlı diğer 5 HPV türünden enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur. Aşı, genital siğillerin% 90'ına neden olduğu bilinen 2 düşük riskli HPV türünü de önleyebilir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Gardasil 9'u 9 ile 45 yaş arasındaki herkes için onayladı. ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), halihazırda aşılanmamışsa 26 yaşına kadar herkese HPV aşısı yapılmasını önermektedir. 26 yaşından büyük herkese aşı yapılması önerilmez. Henüz aşı yaptırmamış 27 ile 45 yaş arasındaki bazı yetişkinler, doktorlarıyla enfeksiyon risklerini ve aşının faydalarını gözden geçirdikten sonra aşı olmaya karar verebilirler.

Aşı yalnızca HPV enfeksiyonunu önleyebildiğinden, insanlar cinsel olarak aktif hale gelmeden önce aşı olmalıdır. Zaten seks yapıyorsanız, aşı yaptırmak için sağlık ekibinizle yine de konuşmalısınız. 1 tip HPV'niz olsa bile, aşı sizi sahip olmadığınız HPV türlerinden koruyabilir.

Aşıya ek olarak, değişen davranışlar HPV riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Seks partneri sayınızı sınırlamak, riski azaltmanın başka bir yoludur. Prezervatif kullanmak cinsel ilişki sırasında sizi HPV'den tam olarak koruyamaz.

HPV aşısı güvenli ve etkili midir?

Çalışmalar, HPV aşısının güvenli olduğunu ve kalıcı enfeksiyonları önlediğini göstermektedir. Ayrıca aşının kanser öncesi lezyonları azalttığını da gösteriyorlar. Son araştırmalar, kanser öncesi lezyonların azaltılmasının daha az kanserle sonuçlandığını göstermektedir.

Sağlık ekibine sorulacak sorular

 • HPV alma riskim nedir?
 • HPV riskimi nasıl azaltabilirim?
 • Seks yapmadan genital HPV alabilir miyim?
 • HPV'nin bazı belirti ve semptomları nelerdir?
 • HPV için test edilmeli miyim?
 • Test HPV'ye sahip olduğumu gösterirse, sonra ne olur?
 • HPV aşısı yaptırmalı mıyım? Neden ya da neden olmasın?
 • HPV aşıları güvenli midir? Hangi yan etkiler ortaya çıkabilir?
 • HPV aşısı nasıl verilir? 1'den fazla atış gerekli mi?
 • Bir HPV aşısı ne kadar sürer?
 • Sağlık sigortam bir HPV aşısının maliyetini karşılıyor mu?
 • Hamileyim ve HPV hastasıyım. Bebeğime zarar verebilir mi?

Yayınlanma tarihi: 15 Mart 2021 Pazartesi


Sorularınız için

Yandaki formu kullanarak sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.