Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340 Beşiktaş İstanbul

Kadınlarda Sık Görülen Kanserler

Kanser kadınları hayatın her alanında etkiler ve yaşa göre ayrımcılık yapmaz. Her üç kadından biri yaşamı boyunca bir tür kanser geliştirecektir. Akciğer kanseri gibi tipik olarak sonraki yıllarda teşhis edilen kanserler için bile, önleme ve tarama erken başlar.

Meme Kanserinden Daha Fazla Kanser Türü Var

Göğüs kanseri, tüm kanserler arasında en yüksek farkındalık oranına sahiptir ve bu iyi bir şeydir. Kadınlarda en sık teşhis edilen kanserdir. Bununla birlikte, diğer birçok kanser türü eşit derecede yaygındır. Amerikan Kanser Derneği, kadınlarda önde gelen kanserler:

  • Meme
  • Akciğer ve Bronş
  • Kolon
  • Rahim
  • Tiroid
  • Hodgkin Dışı Lenfoma
  • Melanom
  • Pankreas
  • Lösemi
  • Böbrek ve renal pelvis

Riskinizi Azaltmak

Yaşam tarzı alışkanlıkları bir kadının gelecekteki sağlığına katkıda bulunur ve iyi olanlara hızlı bir başlangıç yapmak son derece önemlidir. Büyük olasılıkla, ailenizin baş sağlık görevlisisiniz. Ancak kendinize dikkat etmeniz de aynı derecede önemlidir.

Bazı basit yönergeleri izleyerek sağlığınızı kontrol altına alabilir ve kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

Göğüs kanseri taraması yapın

Tarama ve erken teşhis, meme kanseriyle savaşmanın en etkili tek yoludur. Erken tespit edildiğinde, yayılmadan önce, kadınların beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 98'dir. Tarama planınızı doktorunuzla görüşmelisiniz.

Düzenli bir Pap testi yaptırın;

Yıllık Pap testi ile rahim ağzı kanseri için düzenli olarak taranmalısınız. Bir HPV aşısı almış olsanız bile, rahim ağzı kanseri taraması yaptırmanız gerekir.

21 yaşından itibaren her üç yılda bir Pap testi yaptırmalısınız.

30'lu yaşlarınızda, 65 yaşına kadar, her beş yılda bir Pap testi ve DNA HPV testi veya yalnızca üç yılda bir Pap testi yaptırmalısınız.

65 yaşından sonra, doktorunuzla rahim ağzı kanseri taramalarının gerekliliğini tartışın.

Doktorunuza gidin - düzenli olarak! Doktorunuzla bir ilişki kurun ve düzenli fiziksel muayeneler ve düzenli taramalar için randevular alın.

Her türlü tütünden kaçının.

Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin çoğundan sorumludur ve en düşük hayatta kalma oranlarından birine sahiptir. Akciğer kanseri hastalarının yalnızca yüzde 17'si ilk tanılarının ötesinde beş yıldan fazla yaşıyor. Sigara 18 farklı kanser türü ile ilişkilendirilmiştir. Güvenli tütün ürünü yoktur.

Cildinize iyi bakın.

Cilt kanseri belirtisi olabilecek benlerde herhangi bir değişiklik veya diğer izler için cildinizi ayda bir kontrol edin. Cildinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin. Dışarı çıktığınızda cildinize uzun süre maruz kalmaktan kaçının ve sadece yaz aylarında değil, her zaman güneş kremi sürün.

Bağırsaklarınızı kontrol edin.

Kolon kanseri, erkeklerin ve kadınların birleşik ikinci kanser öldürücüsüdür ve erken evrelerde semptomları olmadığı için tespit edilmesi en zor olanlardan biridir. 50 yaşından itibaren en uygun tarama testini doktorunuzla görüşmelisiniz. Aile geçmişinize göre riskiniz daha yüksekse, doktorunuz taramaya daha erken başlamanızı önerebilir.

Yıllık fekal gizli kan testleri (FOBT) veya fekal immünokimyasal testler (FIT).

Her üç yılda bir - dışkı DNA testi

Her beş yılda bir - esnek sigmoidoskopi, sanal kolonoskopi veya çift kontrastlı baryum lavmanı.

Her 10 yılda bir - kolonoskopi veya her beş yılda bir sanal kolonoskopi.

Düzenli egzersiz.

Fazla kiloluysanız, kolon, böbrek ve yemek borusu kanseri riskiniz artar (diğer kanserli olmayan sağlık sorunlarından bahsetmeye gerek bile yok). Amerikan Kanser Derneği, kadınların haftada en az beş kez 30 ile 60 yaş arası orta ve şiddetli egzersiz yapmalarını önermektedir. Orta düzeyde fiziksel aktivite terlemenize ve kalp atış hızınızı artırmanıza neden olurken yine de bir konuşmanıza izin verir.

Sağlıklı ye.

Diyetinizin bol meyve, sebze ve tam tahıl içerdiğinden emin olun, ancak kırmızı et veya yüksek yağlı yiyecek alımınızı sınırlayın. Yüksek yağlı bir diyet ve obezite, çok sayıda kanser (ve diğer birçok sağlık sorunu) riskinizi artırır.

Alkol tüketimini sınırlayın.

Alkol alımınızı günde bir içkiden fazla olmayacak şekilde sınırlamalısınız. Hastalık Kontrol Merkezleri, alkol tüketiminin ağız, boğaz, yemek borusu, karaciğer, kolon ve göğüs kanseri riskinizi artırdığını göstermiştir.

Güvenli olmayan cinsel uygulamalardan kaçının.

Birden fazla cinsel partnerinizin olması veya korunmasız seks riskinizi artırır. 26 yaşında veya daha gençseniz, HPV aşısı yaptırmayı düşünmelisiniz.

Yayınlanma tarihi: 11 Mart 2021 Perşembe


Sorularınız için

Yandaki formu kullanarak sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.