Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340 Beşiktaş İstanbul

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler tipik olarak erken evre rahim ağzı kanserinde ortaya çıkar. İlerlemiş kanser veya vücudun diğer bölgelerine yayılan kanser ile hastalığın yayıldığı doku ve organlara bağlı olarak semptomlar daha şiddetli olabilir. Aşağıda belirtilen semptomların nedeni, kanser olmayan farklı bir tıbbi durum da olabilir, bu nedenle kronikleşmeye başlayan yeni bir belirtiniz varsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Aşağıdakilerden herhangi biri rahim ağzı kanserinin belirti veya semptomları olabilir:

  • Adet dönemleri arasında kan lekeleri veya hafif kanama
  • Normalden daha uzun ve ağır olan adet kanaması
  • İlişkiveya pelvik muayeneden sonra kanama
  • Artmış vajinal akıntı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Menopoz sonrası kanama
  • Açıklanamayan, kalıcı pelvik ve / veya sırt ağrısı

Bu belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Bunlar önemsiz gibi gözüken başka hastalıkların belirtileri olabilirler ama yine de doktorunuzla bunlar hakkında konuşmak önemlidir. Kanser öncesi hücreler veya kanser ne kadar erken bulunur ve tedavi edilirse, kanserin önlenmesi veya iyileştirilmesi şansı o kadar artar.

Rahim ağzı kanseri teşhisi sonrası, semptomların giderilmesi kanser bakımı ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bu, palyatif bakım veya destekleyici bakım olarak adlandırılabilir. Genellikle teşhisten hemen sonra başlar ve tedavi boyunca devam eder. Yeni semptomlar veya semptomlardaki değişiklik dahil olmak üzere yaşadığınız semptomlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.

Yayınlanma tarihi: 4 Nisan 2021 Pazar


Sorularınız için

Yandaki formu kullanarak sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.