Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340 Beşiktaş İstanbul

Rahim Kanseri Belirtileri ve Semptomları

Rahim kanseri, rahimde gelişen bir kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, 2021'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 66.570 yeni rahim kanseri vakasının teşhis edilmesi bekleniyor.

Rahim kanseri belirtileri, endometriyal kanser veya rahim sarkomu gibi türe bağlı olarak farklılık gösterebilir. Rahim kanseri olan kadınların yaklaşık yüzde 92'si, endometriyal kansere veya endometriyum adı verilen rahim astarının dokularında gelişen bir tümöre sahiptir. Uterin sarkom daha nadirdir ve rahmin kaslarında veya diğer dokularında gelişir.

Endometriyal kanserin erken uyarı işaretleri

Endometrium kanseri olan çoğu kadın için anormal kanama en sık görülen ve ilk fark edilen semptomdur. Rahimdeki bir tümörün semptomları genellikle hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınları etkiler. Endometriyal kanserin diğer yaygın semptomları şunları içerir:

 • Kanama belirtisi olmayan olağandışı vajinal akıntı
 • Zor veya ağrılı idrara çıkma
 • ilişki sırasında ağrı
 • Pelvik bölgede ağrı ve/veya kitle
 • İstenmeyen kilo kaybı

Uterin sarkomunun erken uyarı işaretleri

Uterin sarkomu olan çoğu kadın için olağandışı vajinal kanama veya lekelenme en yaygın semptomdur. Rahim tümörlerinin diğer yaygın semptomları şunları içerir:

 • Sık idrara çıkma
 • Karın ağrısı
 • Vajinadaki kitle (yumru veya büyüme)
 • Sürekli dolgunluk hissi

Bu belirti ve semptomlara rahim kanseri dışındaki durumlar da neden olabilir. Yine de bu semptomlardan birine sahipseniz en kısa zamanda doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

Rahim kanseri teşhisi

Kanser teşhisi ve kanserin başladığı yerden vücudun farklı bir bölümüne yayılıp yayılmadığını öğrenmek için yapılacak birçok test mevcut. Örneğin, BT taramaları  gibi görüntüleme testleri kanserin yayılıp yayılmadığını gösterebilir. Ayrıca hangi tedavilerin en iyi sonucu vereceğini öğrenmek için yapılacak testler de var.

Çoğu kanser türü için, kesin teşhis yolu biyopsidir. Biyopside, doktor laboratuvarda test etmek için küçük bir doku örneği alır. Biyopsi mümkün değilse, doktor tanı koymaya yardımcı olacak başka testler önerebilir.

Aşağıda listelenen tüm testler her hasta için gerekli olmayabilir. Doktorunuz bir testi isterken şu faktörleri göz önünde bulundurabilir:

 • Şüphelenilen kanser türü
 • Belirtileriniz ve semptomlarınız
 • Yaşınız ve genel sağlığınız
 • Önceki tıbbi testlerin sonuçları

 

Fizik muayeneye ek olarak, rahim kanserini teşhis etmek için aşağıdaki testler kullanılabilir:

Pelvik muayene. Doktor, olağandışı bulguları kontrol etmek için rahim, vajina, yumurtalıklar ve rektumu inceler. Genellikle pelvik muayene ile yapılan Pap testi öncelikle rahim ağzı kanserini kontrol etmek için kullanılır. Bazen bir Pap testi, rahim kanserinin neden olduğu anormal glandüler hücreler de bulabilir.

Endometrial biyopsi. Biyopsi, mikroskop altında incelenmek üzere az miktarda dokunun çıkarılmasıdır. Diğer testler kanserin var olduğunu gösterebilir, ancak yalnızca biyopsi kesin tanı koyabilir. Bir patolog numuneyi/örnekleri analiz eder. Patolog, hastalığı teşhis etmek için laboratuvar testlerini yorumlama ve hücre ve doku örneklerini değerlendirme konusunda uzmanlaşmış bir doktordur.

Endometriyal biyopsi için küçük bir doku örneğini çıkarılır.  Bu işlem birkaç dakika sürer. Biyopsi sonrasında hafif kramplar ve vajinal kanama olabilir. Endometriyal biyopsi genellikle rahim kanserini teşhis etmenin çok doğru bir yoludur. Testten önce anormal vajinal kanaması olan kişilerde, biyopsi sırasında anormal hücre bulunmasa bile yine de bir dilatasyon ve küretaj gerekebilir.

Dilatasyon ve kürtaj (D&C). D&C, rahimden doku örneklerinin alınması işlemidir. Anestezi altında, genellikle histereskopi ile birlikte yapılır. Böylece doktor işlem sırasında rahmin iç yüzeyini görebilir. . Endometriyal doku çıkarıldıktan sonra, biyopsi veya D&C sırasında numune kanser hücreleri, endometriyal hiperplazi ve diğer durumlar için bir patolog tarafından kontrol edilir.

Transvajinal ultrason. Ultrason, iç organların bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Transvajinal ultrason ile rahmin görüntülenmesi amaçlanır. Endometrium çok kalın görünüyorsa, doktor biyopsi yapmaya karar verebilir.

Bilgisayarlı tomografi (CT veya CAT) taraması. BT taramasında farklı açılardan alınan görüntüler alınır. Sonrasında bu görüntüler bilgisayar  3 boyutlu bir görüntüde birleştirilir. Tümörün boyutunu ölçmek için bir BT taraması kullanılabilir. Bazen, görüntü üzerinde daha iyi ayrıntı sağlamak için taramadan önce kontrast madde adı verilen özel bir boya verilir. Bu boya hastanın damarına enjekte edilebilir veya yutulması için hap veya sıvı olarak verilebilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MRI, vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için x-ışınları değil manyetik alanlar kullanır. MRI, tümörün boyutunu ölçmek için kullanılabilir. CT taramasında olduğu gibi, daha net bir resim oluşturmak için taramadan önce kontrast madde adı verilen özel bir boya damardan veya ağızdan verilebilir. MRI genellikle düşük dereceli rahim kanseri olan kadınlarda kanserin rahim duvarına ne kadar ilerlediğini görmek için kullanılır. Bunu bilmek, hastanın doğurganlığının korunup korunamayacağını belirlemeye yardımcı olabilir.

Tümörün moleküler testi. Doktorunuz, tümöre özgü spesifik genleri, proteinleri ve diğer faktörleri belirlemek için bir tümör numunesi üzerinde laboratuvar testleri yapılmasını önerebilir. Bu testlerin sonuçları tedavi seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra doktorunuz tüm sonuçları sizinle birlikte gözden geçirecektir. Teşhis kanser ise, hastalığın ne kadar büyüdüğünü keşfetmek için ek testler yapılacaktır. Bu, hastalığın evresine ve derecesine göre sınıflandırılmasına yardımcı olur ve ihtiyaç duyulacak tedavi türünü yönlendirir.

Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2021 Pazar


Sorularınız için

Yandaki formu kullanarak sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.