Açık ve Kapalı Miyom Ameliyatı

Miyom Nedir?

Miyom nedir, neden oluşur? Miyom ameliyatı nasıl yapılır? Kadınlarda sıklıkla görülen ve büyük çoğunlukla kansere neden olmayan miyomların ne olduğunu, semptomlarını, tedavi yöntemlerini bu içerikte anlattık. Ayrıca risk faktörlerini de açıkladık. İşte kadınlarda çok sık görülen miyomlara ilişkin merak edilen soruların cevapları…

Miyom Nedir?

‘Fibroid’ olarak da bilinen miyom, rahim içinde veya çevresinde gelişen kanserli olmayan tümörlerdir. Miyomlar tıbbi olarak ‘leiomyomlar’ olarak bilinir ve normalde rahim duvarını oluşturan doku olan düz kas tümörleridir.

Miyomlar rahimde herhangi bir yerde büyüyebilir ve boyutları önemli ölçüde değişebilir. Bazıları bezelye büyüklüğünde olabilirken, bazıları bir kavun kadar büyüklüğe ulaşabilir.

Başlıca miyom türleri şunlardır:

İntramural miyomlar: Rahmin kas duvarında gelişir ve en yaygın miyom tipidir.

Subserozal miyomlar: Rahim duvarının dışında pelvise doğru gelişen ve çok büyüyebilen miyomlardır.

Submukozal miyomlar: Rahmin iç astarının altındaki kas tabakasında gelişen ve rahmin boşluğuna doğru büyüyen miyomlardır.

Bazı durumlarda, subserozal veya submukozal miyomlar rahme dar bir doku sapıyla bağlanır. Bunlar ‘saplı miyomlar’ olarak bilinir.

Kadınların yaklaşık yüzde 20 ila 80'inde 50 yaşına kadar miyom gelişir. Genellikle 30'lu ve 40'lı yaşlarda miyom oluşumu yaygındır.

Bazı kadınlarda büyük bir miyom gelişirken, bazılarında birden çok küçük miyom gelişebilmektedir. Sebepleri bilinmemekle birlikte, bu iyi huylu tümörlerin östrojen hormonuyla bağlantısı olduğu düşünülüyor. Miyom riski aile öyküsünden de kaynaklanabilir, bu da doktorların olası genetik nedenler üzerinde durmasına neden oluyor.

Miyom belirtileri sıklıkla veya sadece ara sıra ortaya çıkabilir. Belirtilerin seyri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde hiç semptom görülmezken bazılarında karın ağrısı, anormal vajinal kanama, idrar yapmada zorluk veya cinsel ilişki sırasında ağrı gibi semptomlar görülür. Ayrıca bazen miyomlar mesaneye baskı yapacak kadar büyüyebilir, bu da idrarın dışarı atılmasını zorlaştırır ve sonunda enfeksiyona neden olur.

İlaçlar, hormonlar ve cerrahi işlemler semptomların azaltılmasında veya miyomun tamamen yok edilmesinde etkili yöntemlerdir.

Peki, bir miyom durumunda ne zaman acil tıbbi yardım alınmalı? Eğer,

Anormal ve kontrol edilemeyen vajinal kanama,

Baş dönmesi,

Taşikardi (kalp çarpıntısı) ve çok hızlı kalp atışı,

Bayılma veya bilinç kaybı yaşarsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Bu arada, eğer zaten rahim miyomları için bir tedavi görüyorsanız ancak hafif semptomlar tekrarlıyorsa veya belirtiler kalıcıysa derhal doktorunuzla görüşün.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar pek çok kişide belirti vermeyebilir ancak bazı kişilerde anormal vajinal kanamaya veya rahatsızlığa neden olabilir. Semptomların sıklığı da değişiklik gösterebilir.

Kimi insanlar her gün semptom yaşarken kimileri ara sıra ya da hiç belirti görmeyebilir. Miyom semptomlarının şiddeti değişebilir. Miyom belirtileri şunlardır;

 1. Şiddetli veya sürekli karın, pelvik veya bel ağrısı,
 2. Karın bölgesinde basınç,
 3. Karında şişme veya distansiyon (bağırsak gazı),
 4. Adet döneminde ağır kanama (menoraji),
 5. Normalden daha uzun adet dönemleri,
 6. Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 7. Acil idrara çıkma ihtiyacı,
 8. Adet dönemleri arasında vajinal kanama.

İşte tüm bu rahatsızlıklar miyom belirtileri olarak gösterilmektedir.

Miyom Tanısı Nasıl Yapılır?

Peki, miyom tanısı nasıl koyulur? Doktorlar, semptomlarınıza göre ilk olarak pelvik muayene yapar. Ardından miyom geliştirip geliştirmediğinizi anlamak veya semptomlarınızın diğer olası nedenlerini tespit etmek için sizden birkaç tetkik yapmanızı isteyebilir. Bu arada bazen miyomlar sadece rutin jinekolojik (vajinal) muayeneler veya diğer problemler için yapılan testler sırasında da keşfedilir, çünkü çoğu zaman herhangi bir belirtiye neden olmaz. İşte miyom tanısında kullanılan yöntemler;

Ultrason Taraması: Miyomları teşhis etmek için yapılan ana testlerden biri ultrason taramasıdır. Ultrason taraması aslında vücudunuzun belirli bir bölümünün bir görüntüsünün oluşturulmasıdır. Bunun için de yüksek frekanslı ses dalgaları üreten ve ağrıya ve acıya neden olmayan bir cihaz kullanılır.

Miyom teşhisine yardımcı olmak için 2 tip ultrason taraması kullanılabilir. Bunlar;

 1. Karın ultrason taraması: Ultrason probu karnınızın dışında hareket ettirilir,
 2. Transvajinal ultrason taraması: Vajinanıza küçük bir ultrason probu yerleştirilir.

Bu taramalar tarafından üretilen görüntüler bir monitöre iletilir, böylece doktor herhangi bir miyom belirtisi olup olmadığını görebilir.

Histeroskopi: Miyom tanısı koymak için bazen doktorlar histeroskopi yapar. Histeroskopi, doktorun rahminizin içini inceleyebilmesi için vajina ve serviks yoluyla rahminize küçük bir cihazın (histeroskop) sokulmasıdır. Gerçekleştirilmesi genellikle yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemeniz için lokal anestezi veya genel anestezi yapılabilir ancak çoğunlukla anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Bazı kadınlar işlem sırasında kramp yaşar.

Laparoskopi: Laparoskop, bir ucunda ışık kaynağı ve kamera bulunan küçük bir teleskoptur. Bu kamera, karın veya pelvisin içinin görüntülerini bir televizyon monitörüne aktarır. Laparoskopi sırasında, bir cerrah karnınızda küçük bir kesi (insizyon) yapar. Bu kesiği açtıktan sonra doktor, laparoskop adlı cihazı karnınızın veya pelvisinizin içindeki organları ve dokuları incelemek için karnınıza yerleştirir. Genel anestezi yapılır, yani işlem sırasında uyutulursunuz.

Biyopsi: Bazı durumlarda histeroskopi sırasında doku örneği yani biyopsi alınır. Bu doku örneği daha sonra mikroskop altında daha yakından incelenir.

Miyom Kimlerde Görülür?

Miyomlar oldukça yaygındır ve yaklaşık 3 kadından 2'si ömrü boyunca en az bir miyom geliştirir. En sık 30 ila 50 yaş arası kadınlarda görülür.

Miyomların Afrika ve Karayip kökenli kadınlarda daha sık geliştiği düşünülmektedir.

Ayrıca fazla kilolu veya obez kadınlarda daha sık oluştuğu da tahmin ediliyor. Çünkü fazla kilolu olmak vücuttaki östrojen seviyesini arttırır.

Bununla birlikte, çocuk sahibi olan kadınların miyom geliştirme riski daha düşüktür.

Miyom Neden Oluşur?

Peki, miyom neden olur? Miyomların nedeni bilinmemektedir ancak östrojen hormonu ile ilişkili görünmektedir. Bir kişinin östrojen seviyeleri yüksek olduğunda miyomlar görünebilir. Örneğin, hamilelik sırasında bu iyi huylu tümörler hızla büyüyebilir ve anti-hormon ilaçlarla düzelir.

Peki, miyom hangi yaş aralığında daha sık görülür? Doktorlar, 30 ila 40 yaş aralığındaki kişilerin miyom geliştirme olasılığını daha sık olarak tanımlıyor. Ayrıca şimdiye kadarki bilimsel çalışmalara göre, Afro-Amerikan kadınlarda miyom gelişimi daha erken yaşlarda olabilir.

Öte yandan, miyoma neden olabilecek faktörler arasında genetik yatkınlık da düşündürücü bir etken. Bazı uzmanlar genetiğin miyom gelişiminde rol oynadığına inanmaktadır. Örneğin, aşağıdaki genlerdeki değişiklikler fibroidlere neden olabilir:

 1. MED12
 2. HMGA2
 3. COL4A5/COL4A6
 4. FH

Stres ve D vitamini eksiklikleri gibi diğer faktörler de miyom oluşumunu ve büyümesini tetikleyebilir.

Miyom Oluşumu Nasıl Engellenir?

Uzmanlar, miyomların ortaya çıkmasına ve büyümesine neyin sebep olduğundan tam olarak emin olamadığından önlemenin de kesin bir yolu yok. Bununla birlikte, aşağıdaki faktörler bir kişinin miyom geliştirme riskini azaltabilir:

Her hamilelikte miyom riski azalır,

Uzun süre oral veya enjekte kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanmak,

Soya fasulyesi ve süt tüketimini sınırlamak,

Stresi azaltmak,

Yeterli miktarda D vitamini almak.

Miyom Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir dizi faktör miyom geliştirme riskini artırabilir. Yine de risk faktörlerini taşıyan kişilerde miyom gelişmeyebilir de.

Miyom oluşumuna neden olabilecek risk faktörleri ise şunlardır;

 1. Afro-Amerikan etnik kökene sahip olmak,
 2. İlk adetin daha erken yaşlarda başlaması,
 3. Fazla kilo veya obezite,
 4. Doğum yapmamış olmak,
 5. Ailede miyoma sahip olan kişiler olması (anne, teyze, hala gibi),
 6. Yüksek kan basıncı

Peki, miyom tedavisi nasıl yapılır? İşte miyom konusunda en çok merak edilen tedavi yöntemleri konusu…

Miyom Ameliyatı Nedir? Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Miyomlar semptomlara neden olmuyorsa tedavi edilmesine gerek kalmayabilir. Bununla birlikte, menopozdan sonra genellikle tedavi olmaksızın küçülür. Eğer miyomlardan kaynaklı semptomlar varsa genellikle önce belirtileri hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar verilir.

Miyom tedavisi doktorunuzun gerekli muayene ve tetkikleri yapmasının ardından miyomun türüne, boyutuna ve belirtilerin yoğunluğuna göre değişiklik göstererek başlar. Miyom geliştirip geliştirmediğinizi görmek için doktorunuz ilk olarak sizden bazı tetkikleri tamamlamanızı isteyecektir.

Miyomlu bazı kişilerde hiçbir belirti görülmez. Bununla birlikte, semptomlar ortaya çıktığında, miyomun boyutunu ve yerini belirlemek için bir pelvik muayene ve abdominal ultrason yaptırmanız gerekebilir.

Doktorunuz tıbbi olarak gerekli görürse, örneğin miyom büyümeye devam ediyorsa ve ağrı veya anormal vajinal kanama yaşıyorsanız, yaşınıza, belirtilerinize ve miyomların özelliklerine göre sizin için en uygun tedaviyi belirleyecektir. Peki, miyom tedavisi nasıl olur? İşte miyom tedavisinde kullanılan yöntemler…

Miyom Tedavisinde Kullanılan İlaçlar?

Bazı insanlarda miyomların ortadan kaldırılması için hiçbir tedaviye ihtiyaç kalmaz ancak semptomlarını ve miyomların büyümesini izlemek yine de önemlidir.

Bazen doktorlar düşük dozda doğum kontrol hapı verir. Bu, fibroidlerin büyümesini durdurmaya ve ağır kanamayı önlemeye yardımcı olur. Çok şiddetli kanamanız varsa, doktorlar ayrıca demir hapı almanızı önerebilir.

Miyomları tedavi etmeye yardımcı olabilecek başka bir ilaç türü de gonadotropin salgılayan hormon agonistleridir. Bu tür ilaçların yaygın bir örneği Lupron'dur. Bu ilaçlar miyomları küçültebilir. Bazen doktorlar, miyomları küçültmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için ameliyattan önce bu ilaçları reçetenize yazabilir.

Doktorlar ayrıca hormon içeren bir rahim içi araç (RİA) da önerebilir. Bu, miyomları tedavi etmez ancak ağır kanamalara karşı tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer miyomlar rahmin şeklini değiştirmemişse RİA kullanılabilir.

Miyom Ameliyatı

Miyom tedavisinde bir diğer yöntem de ameliyattır. Peki, miyom ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat, özellikle miyom nedeniyle orta ila şiddetli semptomları olan kişiler için uygundur. Fibroid tedavisinde ameliyat seçenekleri şu şekildedir:

Miyomektomi: Bu, rahim içindeki herhangi bir sağlıklı dokuyu çıkarmadan miyomların çıkarılması işlemidir. İlerleyen dönemlerde hamile kalmak isteyenler için iyi bir yöntemdir.

Histerektomi: Bu işlemde cerrahlar rahmin tamamını çıkarır. Miyomların çıkarılmasında kesin bir tedavi yöntemidir.

Endometriyal Ablasyon: Bu miyom ameliyatı yönteminde rahim astarı çıkarılır. Böylece ağır kanamalar kontrol altına alınır. Doktorlar bunu ‘küçük bir ameliyat’ olarak tanımlar ve miyoloz veya uterin fibroid embolizasyonu teknikleriyle yapılır. Miyoloz tekniğinde bir cerrah miyomların içine bir iğne sokar ve yok etmek için bir elektrik akımı verir. Alternatif olarak dondurarak da yok edebilir. Uterin fibroid embolizasyonunda ise cerrah, miyomlara kan sağlayan kan damarlarına ince bir tüp sokar. Daha sonra plastik veya jel parçacıkları enjekte eder. Kan akışı olmayınca miyomlar küçülür.

Açık Miyom Ameliyatı Nedir?

Abdominal (Açık) Myomektomi (Laparatomi) nedir? Açık miyom ameliyatı, hastanın karın bölgesinin enine ya da boyuna doğru kesi açılmasından sonra miyomun alınması işlemidir. Cerrahlar, karın ya da bikini bölgesinden açtıkları kesiyle miyoma / miyomlara ulaşır ve bunları dokusundan ayırarak alır. Daha sona önce rahim onarılır ardından da kesi dikilir.

Bu miyom ameliyatı türü çok büyük (10 cm civarı), 3’den fazla ya da kanser şüphesi olan miyomların alınmasında kullanılır.

Açık miyom ameliyatında hastaya genel anestezi yapılır ve genellikle ameliyat 1 saat sürer. Ameliyat sonrasında ise hasta iki ya da üç gün hastanede yatırılır. Ayrıca hastaya ağrı kesici ilaçlar verilir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Nedir?

Kapalı miyom ameliyatı olarak da adlandırılan laparoskopik yöntem de miyomların tedavisinde kullanılır. Kapalı miyom ameliyatı, boyutu 10 cm’yi geçmeyen, dörtten az sayıda olan ve rahmin dış duvarına yakın bir konumda bulunan miyomların çıkarılmasında tercih edilir.

Peki, kapalı miyom ameliyatı nasıl yapılır? Bu yöntemde, hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra cerrahlar, göbek deliği ya da çevresinden birkaç kesi açar, bu kesilerin boyutu en fazla bir santimetredir.

Daha sonra kesiler sayesinde karın bölgesi karbondioksitle şişirilir ve böylece karındaki boşluğa laparoskop adı verilen cihaz yerleştirilir. Ardından cerrahlar, laparoskop aracılığıyla rahim ve diğer ilişkili organların görüntüsüne bakarak inceleme yapar.

Kapalı miyom ameliyatında laparoskop görüntüsü sayesinde miyomlar açılan kesilerden parçalara ayrılarak ya da vajina yoluyla alınır.

Kapalı miyom ameliyatı 1 - 2 saat sürer. Kapalı miyom ameliyatının ardından hasta sadece bir gece hastanede yatırılır.

Kapalı ve Açık Miyom Ameliyatı Arasındaki Farklar

Açık miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatı arasındaki en büyük fark hasta açısından düşünüldüğünde iyileşme süresidir. Kapalı miyom ameliyatı sonrası iyileşme süresi açık miyom ameliyatı sonrası iyileşme süresine göre 1 ila 2 hafta daha kısadır.

Bununla birlikte, açık miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatı arasında, ameliyat sonrasında miyomların tekrarlama olasılığı arasında fark bulunmamaktadır.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, kapalı miyom ameliyatında genel komplikasyon riski açık miyom ameliyatına kıyasla daha düşüktür.

Histeroskopik Miyomektomi Nedir?

Histeroskopik miyomektomi işlemi submüköz miyomları çıkarmak için kullanılan cerrahi yöntemdir. Hasta genel anestezi yapılarak uyutulur ve ameliyat yaklaşık yarım saat sürer.

Bu miyom ameliyatı tekniğinde karında bir kesi açılmaz, bunun yerine cerrahlar, vajinaya ‘histeroskop’ adı verilen bir cihazla ulaşır ve ardından enjekte edilen bir sıvı sayesinde rahim boşluğu genişletilir.

Rahim boşluğunun genişlemesiyle rahim duvarları net bir biçimde incelenebilir hale gelir. Rezektoskop adlı tıbbi alet aracılığıyla miyomlar parçalanarak vajinadan dışarı çıkarılır. Histeroskopik miyomektomi yöntemi sonlandırılır ve hasta uyandıktan sonra aynı gün taburcu edilir.

Bu miyom ameliyatı yöntemi yalnızca submukoz miyomların tedavisinde uygulanır. Genellikle 4 ila 5 cm’den küçük miyomlarda etkili bir cerrahi yöntemdir.

Rahim Alınması (Histerektomi) Nedir?

Çocuk sahibi olmak istemeyen, kanser şüphesi veya riski olan kişilerde tercih edilen yöntemdir. Ameliyat, karında kesi ya da delik açılarak veya vajinal yoldan yapılabilmektedir. Hastanın rahminin bütünüyle alınması, hastanın şikâyetlerinden hızla kurtulmasına, ara kanamaların ya da aşırı kanamaların kesilmesine ve elbette tekrar miyom oluşumunun önüne geçilmesine olanak sunmaktadır. Seçilecek tekniğe göre süresi değişen rahim alma ameliyatları ekseriyetle genel anestezi altında uygulanmaktadır. Rahim alınmasıyla ilgili detaylı bilgiye Rahim Alınması yazımdan ulaşabilirsiniz.

Büyüklüğüne Göre Miyomlar ve Ameliyatlar

Miyom ameliyatının gerçekleştirilmesi için belirli bir boyut kriteri bulunmuyor. Önemli olan miyomun hastaya verdiği rahatsızlıktır. Örneğin, 1 santimetrelik bir submukoz miyomu hastada şikayetlere neden oluyorsa alınır. Ancak 7 santimetrelik bir miyom belirti göstermiyorsa alınmasına gerek olmayabilir.

Öte yandan, 8 santimetreden büyük miyomlar potansiyel bir kanser riski geliştirmesi açısından alınır. Ayrıca eğer miyom hızlı bir şekilde büyüyorsa da doktorunuz miyomun alınmasını isteyecektir.

10 Cm Miyom Ameliyatı: B10 cm ve üzeri ve sayıca 3 veya fazla olan miyomlar karın bölgesinden açık miyom ameliyatı ile alınmaktadır.

7 Cm Miyom Ameliyatı: 7 cm ile 10 cm arası miyomlar çoğunlukla kapalı miyom ameliyatı ile alınmaktadır. Fakat bulunduğu bölge ve sayısına bağlı olarak değişebilir.

5 Cm Miyom Ameliyatı: 5 cm olan bir miyom eğer hastada herhangi bir şikayete neden olmuyorsa ameliyat edilmeden periyodik muayeneler ve diğer tedavi yöntemleriyle kontrol edilebilir. cm ile 10 cm arası miyomlar çoğunlukla kapalı miyom ameliyatı ile alınmaktadır. Fakat bulunduğu bölge ve sayısına bağlı olarak değişebilir.

Miyom Ameliyatı Riskleri

Miyom ameliyatı bazı riskleri beraberinde getirebilir, tıpkı diğer cerrahi müdahalelerde olduğu gibi. Miyom ameliyatının riskleri iki şekildedir; cerrahi riskler, anestezi riskleri. Ancak sağlık ekibinin ve hastanın dikkatli davranışları riskleri önemli ölçüde azaltır.

Miyom ameliyatı riskleri şu şekilde gösterilebilir;

 1. Kanama,
 2. Mesanenin hasar görmesi,
 3. Bağırsakların hasar görmesi,
 4. Rahmin hasar görmesi,
 5. Batın içi yapışıklık,
 6. Genç hastalar için rahmin alınması,
 7. Anestezi kaynaklı riskler.

Sezeryan ve Miyom Ameliyatı

Doktorlar arasında sezeryan sırasında miyom ameliyatı tartışması uzun süredir devam ediyor. Bazı doktorlar uygun koşullar altında sezeryan doğum esnasında miyomların çıkarılmasını uygun görürken, kimileri ise kanama riski nedeniyle bu fikre karşı.

Sezeryan doğum sırasında miyom ameliyatı ancak şu şartlar altında uygun görülür; hastanede kan bankası ve yeterli miktarda hastaya uygun kan bulunması, yoğun bakım servisinin olması ve cerrahın ve sağlık ekibinin bu konuda deneyimli olması.

Miyomlar doğumun ardından kendiliğinden küçülür bu nedenle sezaryen doğuma engel bir durum oluşturmuyorsa miyomlar sezaryen sırasında çıkarılmaz.

Miyom Ameliyatı Sonrası

Miyom ameliyatı sonrası süreçte neler olur? Hasta miyom ameliyatının ardından nelerden kaçınmalı ve neleri yapmalı?

Ameliyattan sonra ilk önce hasta ameliyatın türüne göre bir süre hastanede tutulur veya aynı gün taburcu edilir. Her halükarda hastanın ameliyatın ardından bir süre dinlenmesi gerekir. Ayrıca hastanın yürümesi ve bol su tüketmesi oldukça önemlidir. Öte yandan, hastanın 15 ila 20 gün boyunca ağır işler yapmaması, ağırlık kaldırmaması ve cinsel ilişkiden kaçınması gerekir.

Doktorlar, miyom ameliyatından sonraki altı ay içinde hastanın hamile kalması ve normal doğum yapmasını tavsiye etmemekte. Doktorların ameliyattan sonra hastanın hemen gebe kalmamasını istemesinin nedeni ise rahme atılan dikişlerin gebeliğin ilerleyen haftalarında açılma riskidir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom ameliyatından sonra bir süre gebe kalmamak, beslenmeye dikkat etmek ve çeşitli sağlık sorunlarının baş göstermesi gibi dikkat edilmesi gereken konular bulunur.

Miyom ameliyatı sonrası yaşanan sıkıntılar

Diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi miyom ameliyatının ardından da hastalarda bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. En sık görüleni ise dikiş yerlerindeki ağrıdır. Peki, miyom ameliyatının ardından yaşanan sıkıntılar nelerdir?

Miyom Ameliyatı Sonrası Adet: Ameliyattan yaklaşık bir ay sonra ilk adetiniz gerçekleşecektir. Ameliyatın ardından yaşanan lekelenme tipi kanama ile regl karıştırılmamalıdır. Miyomlar adet düzensizliğine de neden olabildiği için ameliyattan sonra adetinizin düzene girmesi beklenir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Kilo: Ameliyatın ardından hastanın kilo alması ya da kilo vermesi gibi bir beklenti oluşmamalı. Ancak çok büyük boyutlardaki miyomların çıkarılmasının ardından küçük de olsa hastanın kilosunda bir hafifleme meydana gelebilir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Kanama: Ameliyattan sonra kanama riski miyom ameliyatı sonrasında yaşanabilecek en riskli durumların başında gelir. Miyomun çıkarıldığı yerden rahim içine doğru kanama ya da vajinal kanama gerçekleşebilir. Vajinal kanamalar genellikle lekelenme şeklindedir. Ancak bir de rahim içi enfeksiyondan kaynaklanan kötü kokulu akıntıyla karışık vajinal kanama gerçekleşebilmektedir. Ameliyat sonrasında 4 ila 6 hafta boyunca kanama olabilir. Lekelenme tipi kanamalar, adetten daha az miktarda olan kanamalara denilir. 

Açık Miyom Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik: Karın bölgesinde şişlik bağırsak hareketlerinin azalması nedeniyle görülebilir. Gaz probleminden kaçınmak için hareket edin ve gaz yapacak besinlerden uzak durun. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik: Miyom ameliyatından sonra gebe kalmamanız tavsiye edilir. Çünkü ameliyat sırasında rahme atılan dikişler, gebelikte açılabilir ve uterin ruptür olarak adlandırılan rahim patlamasına neden olabilir. Miyom ameliyatından sonra çıkarılan miyomların sayısına, büyüklüğüne ve konumuna göre 4 ila 6 ay hamile kalmamak son derece önemli. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Kasık Ağrısı: Miyom ameliyatı sonrası dikiş yerlerinde ağrı oluşabilir. Analjeziklerle ağrının geçmesi mümkündür. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Beslenme: Ameliyat sonrasında aşırı yağlı ve çok tuzlu beslenmemeniz önerilir. Ayrıca yemek yapımında katı yağ yerine sıvı yağ daha iyi tercih olacaktır. Doktorunuz sizden bol bol sebze ve meyve yemenizi isteyecektir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Ağır Kaldırmak: Ağırlık kaldırmak dikişlere zarar verebilir ve yara dokularını olumsuz yönde etkileyebilir. Doktorunuz ameliyattan sonra en az altı hafta ağırlık kaldırmamanızı isteyecektir. Ancak hastada yara oluşturmayan kapalı miyom ameliyatı sonrasında ağırlık kaldırmanızın pek de bir sağlık etkisi olmaz. Ayrıca seyahat etmek konusunda da ameliyat sonrasında doktorlar bazı kısıtlamalar getirebilir. Yaklaşık 2 hafta boyunca doktorunuz sizden tek başınıza seyahat etmemenizi isteyecektir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Tuvalet: İştahsızlık ve kabızlık miyom ameliyatı sonrasında gelişen durumlar arasındadır. Azar azar yemek yemeniz ve bol su tüketmeniz önerilir. Ayrıca kabızlığı önlemek için bol lifli besinlerden tüketmeniz gerekecektir. Doktorunuz kabızlığı önleyen ilaç da verebilir. Kabızlık, tuvaletinizi yaparken yara dokularına zarar verebilir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki: Miyom ameliyatının ardından en az 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak histeroskopik miyom ameliyatından 2 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunma yöntemleri kullanılmalıdır, çünkü ameliyattan sonraki 4 ila 6 ay içinde hamile kalmamak gerekir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Varis Çorabı: Miyom ameliyatı sonrasında doktorunuz sizden varis çorabı giymenizi isteyebilir. Çünkü ameliyattan sonraki günlerde hareketinizde azalma olacağı için bu durum bacaklarda pıhtı oluşmasını tetikleyebilir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Spor: Ameliyattan sonraki ilk 4-6 hafta spor yapılmaması tavsiye edilir. Çünkü dikişlerin açılma riski bulunabilir ve özellikle açık miyom ameliyatı sonrasında ağır kaldırmak ve yoğun spor programı riskleri beraberinde getirebilir. 

Miyom Ameliyatı Fiyatları

Miyom ameliyatında kullanılan ekipmanlardan, ameliyat sonrası kullanılan dikiş aletlerine kadar her şey miyom ameliyatının fiyatını artıran faktörlerdir.

Ayrıca miyomun boyutu, konumu ve sayısı da ameliyat maliyetini etkiler ve bu da ödeyeceğiniz ameliyat fiyatına yansır. Örneğin, birden fazla miyomun alınması tek bir miyomun çıkarıldığı işlemlere göre daha pahalı olabilmektedir.

Öte yandan, doktorun tecrübesi ameliyat maliyetinden daha önemli olacağı için sağlığınız için en iyi seçimi yapmanız gerekir.

Miyom ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Genellikle kapalı miyom ameliyatı fiyatları 25 bin TL ile 35 bin TL arasında değişiklik gösterir. Laparoskopik miyomektomi (kapalı miyom ameliyatı) fiyatları açık miyom ameliyatına göre daha pahalıdır. Bunun da sebebi cerrahi işlem sırasında kullanılan aletlerin ve cihazların daha pahalı olmasıdır.

Histeroskopik miyom ameliyatı fiyatları ise kısmen daha uygundur ve 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişebilir.

Miyom Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Miyom hastada herhangi bir şikayete neden olmuyorsa ve büyümüyorsa ameliyat olmadan düzenli aralıklarla kontrol edilebilir. Fakat aşağıdaki durumlarda miyom tedavi edilmelidir.

-aşırı adet kanaması ve buna bağlı kansızlık

-kasık ağrısı

-cinsel ilişkide ağrı

-tekrarlayan düşükler

-başarısız tüp bebek girişimleri

-idrar kaçırma

-idrar yollarında genişleme

-böbrek fonksiyonunda bozulma

Miyom ameliyatı süresi miyomların sayısı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca hastanın daha önce geçirdiği bir ameliyat varsa batın bölgesindeki yapışıklık ameliyat süresini uzatabilir.

Açık miyom ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak süre değişebilir.

Kapalı miyom ameliyatı iki şekildedir. Eğer laparoskopik myomektomi yöntemi uygulanırsa ameliyat süresi 1-2 saattir. Hastanın durumuna bağlı olarak süre artabilir. Ancak histeroskopik myomektomi işleminde ameliyat ortalama yarım saat sürer.

Miyom ameliyatı sonrası lekelenme şeklindeki vajinal kanama 10 gün sürebilir. Fakat kanamanın yoğun olması, karında şişlik, karın ağrısı, baş dönmesi ve çarpıntı gibi belirtiler görülürse miyos alınan bölgede iç kanama riskine karşı doktor kontrolü gerekmektedir.

Miyomların ameliyat edilmesini gerekli kılan karında şişkinlik ameliyat sonrası yaşanmamalıdır. Eğer ameliyat sonrası karında şişlik varsa ultrason ve kan testleri ile miyom yatağından karın içine kanama olup olmadığı kontrol edilir.

Miyom ameliyatlarında temel kriter hastanın miyomdan kaynaklı şikayetleridir. Fakat genel olarak 6 - 7 cm ve üzeri miyomlar ameliyat ile alınmaktadır.

Miyom ameliyatında rahmin alınması gerekmez. Rahim koruyucu miyom ameliyatı yapılabilir. Kanser riski taşıyan, çocuk sahibi olma isteği veya durumu olmayan hastalarda miyomlarla birlikte hastanın insiyatifine bağlı olarak rahim de alınabilir. Özellikle ileri yaştaki hastalarda hastalığın kesin çözümü olarak rahim alınır.

Miyom ameliyatından 1 ay sonra adet olunur.

Genel olarak 6 - 7 cm ve üzeri büyüklükte miyomlar hastalarda farklı şikayetlere neden olmaktadır. Bu miyomlar ameliyat gerektirebilir.

Karın bölgesinden yapılan açık ameliyatlarda veya laparoskopi ile yapılan ameliyatlarda kızlık zarı zarar görmez. Fakat histeroskopik miyomektomi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda miyomlara vajina yolundan histeroskop cihazı ile ulaşıldığı için kızlık zarı zarar görebilir. Diğer ameliyatlar kızlık zarına ancak aşağıdaki durumlarda zarar verir;

-miyomun vajinal bölgeye yakın olması,

-miyomun kızlık zarındaki gözeneklerden geçemeyecek kadar büyük olması,

-kızlık zarında gözenek bulunmaması (bazı kadınlarda görülmektedir).

Karın bölgesinden yapılan açık ameliyatlarda veya laparoskopi ile yapılan ameliyatlarda kızlık zarı zarar görmez. Fakat histeroskopik miyomektomi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda miyomlara vajina yolundan histeroskop cihazı ile ulaşıldığı için kızlık zarı zarar görebilir. Diğer ameliyatlar kızlık zarına ancak aşağıdaki durumlarda zarar verir;

-miyomun vajinal bölgeye yakın olması,

-miyomun kızlık zarındaki gözeneklerden geçemeyecek kadar büyük olması,

-kızlık zarında gözenek bulunmaması (bazı kadınlarda görülmektedir).

Kapalı miyom ameliyatlarında 24 saat, açık miyom ameliyatlarında ise 1 veya 2 gün hastanede kalınmaktadır. Fakat hastanın durumuna göre ve herhangi bir kanama yaşanması halinde süre değişebilir.

Regl iken ameliyat olunabilir. Fakat miyom ameliyatlarında yaşanan kanamanın şiddetinin regl kanaması ile karışmaması, laparoskopi ameliyatlarında kirli kanın karın içine dökülmemesi ve hastanın daha rahat edebilmesi için ameliyat tarihinin regl dönemine göre belirlenmesi uygun olacaktır.

Miyom ameliyatı sonrası tekrarlama riski yüzde 10-20 arasında değişmektedir. Özellikle çoklu miyomların tedavisinde miyomektomi ile yapılan ameliyatlarda ileriki yıllarda yeni minyonlar oluşmaktadır. Oluşan her miyom ameliyat gerektirmez, yılda iki kez doktor kontrolü ile miyomlarda büyüme, sayısal artış ve şikayetler tespit edilir. Hastanın yaşı ve doğurma arzusu gibi faktörler göze alınarak histerektomi (rahim alınması) ile miyomlar kesin tedavi edilebilir.

Miyom ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalınır. Ardından bir haftalık süreçte dikişlerin kapanması ve ağrıların geçmesi gerekir. Bir aylık bir süre içerisinde ağır taşınmamalı, hasta dikkatli davranmalıdır. Açık ameliyat ise hastanın en az 6 ay gebe kalmaması önerilir.

Sorularınız İçin Bize Yazın

Yandaki formu kullanarak ve aşağıdaki iletişim bilgilerimden sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.

Formu Doldurun