Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıktan kaynaklanan içi sıvı dolu keseciklere over kisti denir. Çok sık izlenir ve genelde bir semptoma yol açmaz. Çoğu over kisti kendiliğinden oluştuğu gibi bir kaç ay içerisinde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden kaybolur.

dr alper karalok yumurtalık kisti

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalıktan kaynaklanan içi sıvı dolu keseciklere over kisti denir. Çok sık izlenir ve genelde bir semptoma yol açmaz. Çoğu over kisti kendiliğinden oluştuğu gibi bir kaç ay içerisinde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden kaybolur. 

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalık kisti en sık hormonal bozukluklar sebebiyle oluşmaktadır. Fonksiyonel kistler herhangi bir tedavi almadan kendiliğinden kaybolabilmektedir. Bunun dışında kendiliğinden kaybolmayan kistler, neoplastik kistler de gözlenebilir. En sık gördüklerimiz çikolata kisti, dermoid kist, seröz ve müsinöz kistlerdir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

-Fonksiyonel Kistler

-Benign Neoplastik Kistler

-Endometriotik Kistler

-Malign Kistler

Fonksiyonel Kistler: Yumurtalık kistlerinin çoğu, bir kadının üreme yıllarında adet döngülerinin bir sonucu olarak doğal olarak oluşur. Yumurtlamaya kadar, yumurtalıklarınız küçük foliküller üretir. Foliküller hormon salgılar ve yumurtladığınızda yumurtayı dışarı atar. Bazen normal bir folikül adet döngünüzden sonra büyümeye ve sıvı tutmaya devam eder; bu fonksiyonel kist olarak bilinir. Neredeyse her zaman zararsızdırlar, tipik olarak dört ila sekiz hafta içinde kendi kendilerine küçülür ve kaybolurlar. 

Benign Neoplastik Kistler: Bu tip kistler nadirdir ve çeşitli şekillerde bulunurlar. Bu kistler anormal doku büyümesi ile karakterizedir. İyi huylu neoplastik kistlerin en yaygın türü, dermoid kist olarak da bilinen kistik teratomdur. Bir germ hücresinden gelişen bu kistler, yağ bezleri, deri hücreleri veya saç folikülleri dahil olmak üzere çok sayıda doku türü içerebilir. Bazen bu kistler semptomlara neden olmaz, ancak bazen başka tıbbi komplikasyonlara ve pelvik ağrıya neden olabilirler. Genellikle bu tür kistler kendiliğinden kaybolmazlar.

Endometriotic Kistler: Endometriozis sonucu gelişen bu kistler, endometrium benzeri dokunun rahim dışında büyüyerek yumurtalıklara yapışmasıyla gelişir. Adet döngüsü sırasında hormonlar, yumurtlamadan sonra rahim dokusunun atılmasını ve vücuttan atılmasını tetikler. Yumurtalıkların üzerindeki endometrial doku dökülemez, bu da dokunun birikmesine ve koyu kırmızımsı kahverengi kistler oluşturmasına neden olur. Bu nedenle endometriotik kistler genellikle “çikolata kistleri” olarak adlandırılır. Bu kistler genellikle kendiliğinden düzelmezler ve yırtılırlarsa pelvik ağrı, yapışıklık ve kısırlığa neden olabilirler. 

Malign Kistler: Kistlerin büyük çoğunluğu iyi huyludur, ancak bazen kist kötü huylu veya kanserli hale gelebilir. Kötü huylu bir kist veya tümör, yumurtalık kanserini gösterir. Fizik muayene, ultrason veya hastanın tıbbi öyküsünde belirli özellikler gözlendiğinde kistin malign olduğundan şüphelenilir. Bu durumda kistin tamamen çıkarılması önerilir.

Fonksiyonel Kistler Nedir?

Fonksiyonel yumurtalık kisti, yumurtlama sırasında veya sonrasında bir kadının yumurtalığının yüzeyinde oluşan bir kesedir. Olgunlaşan bir yumurtayı tutar. Genellikle yumurta atıldıktan sonra kese kaybolur. Yumurta atılmazsa veya yumurta atıldıktan sonra kese kapanırsa, kese sıvıyla şişebilir.

Fonksiyonel yumurtalık kistleri, kanser gibi diğer problemlerin neden olduğu yumurtalık büyümelerinden farklıdır. Bu kistlerin çoğu zararsızdır. Semptomlara neden olmazlar ve tedavi olmaksızın geçerler. Ancak bir kist büyürse yırtılabilir veya kanayabilir ve çok ağrılı olabilir.

Korpus Luteum Kistleri Nedir?

Korpus luteum kisti, adet döneminde çatlayabilen(yırtılabilen) ve tamamen kaybolması üç ayı bulabilen bir tür yumurtalık kistidir. 50 yaşın üzerindeki kadınlarda korpus luteum kisti nadiren görülür, çünkü menopozdan sonra yumurtalar artık çalışmaz. Korpus luteum kistleri kan ve diğer sıvıları içerebilir. Bir korpus luteum kistinin fiziksel şekli, yumurtalık yüzeyinde belirgin bir kitle benzeri büyümeden ziyade yumurtalığın kendisinin büyümesi olarak görünebilir.

Germ Hücreli Tümörler Nedir?

Yumurtalık germ hücreli tümörleri, yumurtalıkların üreme hücrelerinden (germ hücreleri) gelişir. Yumurtalıklarınız pelvisinizdeki iki küçük organdır. Yumurtalıklar dişi üreme sisteminin bir parçasıdır. Yumurta ve dişi hormonları üretirler.

Yumurtalıklardaki çoğu germ hücreli tümör iyi huyludur (kanser değil). Nadiren, tümörler maligndir (kanserli). Yumurtalık germ hücreli tümörler genellikle 20 yaşın altındaki genç kadınlarda gelişir, ancak yaşlı kadınlarda da büyüyebilirler. Çoğu zaman, bu tümör sadece bir yumurtalıkta büyür.

Malign tümörlerin tedavisi cerrahi veya kemoterapiyi içerir. Görünüm, kanserin evresine, tümörün boyutuna ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına bağlıdır. Çoğu germ hücreli tümör tedavi edilebilir.

Dermoid Kistler Nedir?

Yumurtalık dermoid kisti, saçınızdan, cildinizden, dişlerinizden veya diğer vücut kısımlarından doku içeren sıvı dolu bir kesedir. Çoğu yumurtalık kistinin aksine, dermoid kistler adet döngünüze yanıt olarak oluşmaz. Bunun yerine, diğer dermoid kistler gibi, tam gelişmiş doku bir yerde toplandığında (yumurtalıklarınızda olduğu gibi) oluşurlar.

Yumurtalık dermoid kistleri kanserli değildir(çok nadiren kansere neden olabilir), ancak çok büyürlerse komplikasyonlara neden olabilirler. bir sağlık hizmeti sağlayıcısı kistinizi değerlendirebilir ve onu alıp almama konusunda tavsiyede bulunabilir.

Yumurtalık dermoid kistlerine matür kistik teratomlar da denir.

Çikolata (Endometriyotik) Kistler Nedir?

Bir yumurtalık endometrioması, rahminizin iç zarı (endometriyum)’nın yumurtalıkların içerisinde oluşturduğu kiste denir. Bazen “çikolata kistleri” olarak adlandırılan endometrioma içerisindeki sıvı çikolatayı andırır. Endometrioma(çikolata kisti) sahip olmak, endometriyozisin bir işaretidir, endometrial benzeri doku rahminizin dışındaki yerlerde tutulduğunda meydana gelen bir durumdur.

Yumurtalık Kisti Patlaması Nedir?

Patlayarak açılan (yırtılan) bir kist pelvis içinde şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Kist ne kadar büyük olursa, yırtılma riski o kadar yüksek olur. Vajinal seks gibi pelvisi etkileyen şiddetli aktivite de yırtılma riskini artırır.

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti yırtıldığında, en sık görülen semptom alt karın bölgesinde ani, şiddetli ağrıdır.

Ağrıya ek olarak şunları da yaşayabilirsiniz:

 1. Vajinal lekelenme
 2. Hafif ila orta derecede vajinal kanama
 3. Karın şişkinliği
 4. Çoğu yırtılmış yumurtalık kisti kendi kendine iyileşir. 

Patlamış bir yumurtalık kisti, birkaç gün boyunca devam eden rahatsızlığa neden olabilir. Hafif ağrı veya rahatsızlık) ilaçlarla tedavi edilebilir. Ayrıca dinlenme ve yorucu aktivitelerden kaçınma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bazı durumlarda, yırtılmış bir yumurtalık kisti, acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatış ihtiyacını gösteren ciddi semptomlara neden olabilir. Daha az yaygın olmakla birlikte, bu belirtiler şunları içerir:

 1. Şiddetli alt karın ağrısı
 2. Ağır vajinal kanama
 3. Ateş
 4. Mide bulantısı ve kusma
 5. Soğuk, nemli cilt
 6. Baygınlık veya baş dönmesi 

Patlayan Bir Yumurtalık Kistinin Tedavisi Nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalık üzerinde veya içinde oluşan sıvı dolu bir kesedir. Bazı durumlarda kist kırılarak açılabilir (yırtılabilir). 

Patlayan bir kist birkaç şekilde yönetilebilir:

 1. Sadece belirtilerinizi takip etmeniz gerekebilir.
 2. Ağrı kesici almanız gerekebilir.
 3. Ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Yumurtalıklar, bir kadının karnının (karın) alt kısmında bulunan bir çift küçük, oval şekilli organdır. Yaklaşık ayda bir yumurtalıklardan biri bir yumurta bırakır. Yumurtalıklar ayrıca östrojen ve progesteron hormonlarını da üretir. Bunlar hamilelikte, adet döngüsünde ve meme büyümesinde rol oynar.

Yumurtalık kisti farklı nedenlerle gelişebilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu zararsızdır. Rüptüre olan bir kist hiçbir belirtiye veya sadece hafif semptomlara neden olabilir. Hafif semptomlara neden olan rüptüre kistler genellikle ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Kist, ultrason gibi bir görüntüleme testi ile incelenebilir.

Bazı durumlarda, yırtılmış bir kist daha şiddetli semptomlara neden olabilir. Bunlar, alt karında şiddetli ağrı ve kanamayı içerebilir. Bunun gibi semptomların hemen tedaviye ihtiyacı vardır.

Rüptüre bir kistten kaynaklanan ciddi semptomlarınız varsa hastanede bakıma ihtiyacınız olabilir. Damarınıza iğne yoluyla IV (intravenöz) ağrı kesici ilaçlar verilebilir. İç kanama nedeniyle sıvıların veya kanın değiştirilmesi gerekebilir. Nadir durumlarda, yırtılmış bir yumurtalık kisti ameliyat gerektirebilir. Bu acil bir ameliyat olabilir.

İç kanama nedeniyle ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çoğu yumurtalık kisti hiçbir belirti göstermez ve kendi kendine geçer. Ancak büyük bir yumurtalık kisti aşağıdakilere neden olabilir:

 1. Gelip gidebilen pelvik ağrı.
 2. Göbek deliğinizin altındaki alanda bir tarafa doğru donuk bir ağrı veya keskin bir ağrı hissedebilirsiniz.
 3. Karnınızda (karın) dolgunluk, basınç veya ağırlık.
 4. Şişkinlik.

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Sol kasık ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik ve karında şişme gibi belirtilere yol açabilir. 

Sağ Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Sağ kasık ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, halsizlik ve karında şişme gibi belirtilere yol açabilir. Apandisit ağrısı ile karışabilir. 

Bekarlarda Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

 1. Karında şişkinlik veya şişlik
 2. Bağırsak hareketleri sırasında ağrı
 3. Adet dönemine başlamadan kısa bir süre önce veya sonra pelviste ağrı
 4. Hareket sırasında cinsel ilişki veya pelvik ağrı ile ağrı
 5. Pelvik ağrı – sürekli, donuk ağrı
 6. Genellikle bulantı ve kusma ile birlikte ani ve şiddetli pelvik ağrı (yumurtalığın kanlanmasında azalma)

Adet dönemlerindeki değişiklikler foliküler kistlerde yaygın değildir. Bunlar korpus luteum kistlerinde daha sık görülür.

Yumurtalık Kisti Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık kistleri bazen pelvik muayene sırasında tespit edilebilir, ancak tanıyı doğrulamak için genellikle pelvik ultrason gibi bir görüntüleme testi gereklidir. Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) de bazen kullanılır.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi yaşınıza ve kistinin tipine ve boyutuna bağlıdır. Ayrıca belirtilerinize de bağlıdır.

 1. Takip: Çoğu durumda, kistin birkaç ay sonra geçip geçmediğini görmek için bekleyebilir ve yeniden muayene olabilirsiniz. Bu genellikle bir seçenektir – yaşınıza bakılmaksızın – herhangi bir semptomunuz yoksa ve ultrason küçük, sıvı dolu bir kistiniz olduğunu gösteriyorsa. Kistinizin boyut veya görünüm olarak değişip değişmediğini görmek için birkaç takip pelvik ultrason yapılabilir. 
 2. İlaç: Doğum kontrol hapları gibi hormonal kontraseptifler yumurtlamasını engeller. Bu, daha fazla yumurtalık kisti olmanızı engelleyebilir. Ancak doğum kontrol hapları mevcut bir kisti küçültmez.
 3. Ameliyat: Doktoronuz, işlevsel bir kiste benzemeyen, büyüyen veya ağrıya neden olan bir kistin çıkarılmasını önerebilir. Bazı kistler yumurtalık alınmadan alınabilir. Bazı durumlarda kisti olan yumurtalık çıkarılabilir.

Ameliyat genellikle bir laparoskop ve karnınızdaki küçük kesiklerden sokulan aletlerle minimal invaziv cerrahi (laparoskopi) kullanılarak yapılır. Kist büyükse veya kanser bir endişe kaynağı ise, daha büyük bir kesi kullanan açık bir prosedür gerekebilir.

Menopozdan sonra gelişen yumurtalık kistinin altından yumurtalık kanseri çıkabilir. Bu durumda bir jinekolojik kanser uzmanına görünmeniz gerekebilir. Rahim, serviks, fallop tüpleri ve yumurtalıklarını çıkarmak için ameliyat önerilebilir. Ayrıca kemoterapi veya radyasyona da ihtiyacınız olabilir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Papatya çayı ve yeşil çay gibi bitki çayları da yumurtalık kistlerini tedavi etmek için iyi bir çare olarak kabul edilir. Bir bardak sıcak suda iki çay kaşığı kuru papatya ve bir çay kaşığı bal karıştırın. Üzerini örtüp beş dakika bekletin.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yumurtalık kisti ameliyatı büyük kistlere, ağrılı semptomları veya şüpheli görüntülemesi olan hastalara önerilebilir. Yumurtalık kisti ameliyatı, yumurtalıklardaki kistlerin ya küçük kesilerle (laparoskopik olarak) ya da karında daha büyük bir kesi ile (laparotomi) yumurtalıklardan çıkarılmasıdır. Yumurtalık kistleri olan kadınların yaklaşık %8’inde tedavi gerektirecek kadar büyük kistler gelişir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatının Amacı

Yumurtalık kisti ameliyatının amacı, semptomlara neden olan veya kanserli kistleri çıkarmaktır. Kistlerin alınması zamanla geri dönmeyecekleri anlamına gelmez. Ameliyattan önce doğurganlığı doktorunuzla konuşmanız önemlidir çünkü ameliyat sırasında yumurtalıkların alınması veya yumurtalıklara zarar verilmesi doğal olarak hamile kalma yeteneğinizi etkileyebilir. 

Yumurtalık kanseri teşhisi konan kadınlar için tipik olarak rahim, yumurtalıklar ve fallop tüpleri çıkarılır ve bu da hamileliği imkansız hale getirir. Yumurtalık kanseri riski, özellikle menopozdan sonra yumurtalık kisti olan veya ailesinde meme veya yumurtalık kanseri öyküsü olan kadınlarda artar.

Kistler doğal olarak bir kadının üreme yıllarında adet döngüsü boyunca ortaya çıkar. Birçok kadın, ağrıya veya semptomlara neden olana veya bir tanı testiyle bulunana kadar kisti olduğunu bile bilmez.

Kistler ayrıca rahmin içini kaplayan dokunun onun dışında büyüdüğü endometriozis veya küçük kistlerle büyümüş yumurtalıklara neden olan bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PCOS) ile de ilişkili olabilir. Kistlere her iki durum da neden olduğunda, doğurganlık sorunlarına yol açabilir.

Açık Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Laparotomi) Nedir?

Küçük kesilerden kolayca çıkarılamayan büyük kistler veya kanserli olduğundan şüphelenilen kistler için laparotomi ameliyatı yapılabilir. Kiste ulaşmak için karında bir kesi yapılır. İşlem bittikten sonra kas ve deri katmanları tekrar dikilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Laparoskopi) Nedir?

Minimal invaziv bir cerrahi olan laparoskopik cerrahi aşağıdaki adımları içerir:

 1. Küçük bir kamera yerleştirmek için karında küçük bir kesi yapılır ve cerrahın işlemi gerçekleştireceği bir alet yerleştirmesi için ayrı bir küçük kesi yapılır.
 2. Mümkünse kist yumurtalıktan kesilir (veya yumurtalığın tamamının alınması gerekebilir).
 3. Kist dokusu vücuttan çıkarılır.
 4. Cerrah kamerayı ve aletleri çıkarır ve ardından küçük kesileri küçük dikişlerle kapatır.
 5. Kesileri temiz, kuru ve sağlam tutmak için pansuman uygulanır. 

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Yumurtalığın alınması riski.
 2. Ameliyat sırasında kanama.
 3. Mesane veya cerrahi bölgenin enfeksiyonu.
 4. Çevre organlarda hasar (mesane, bağırsak ve üreterler)
 5. Daha sonra tekrar bir ameliyat ihtiyacı.

Yumurtalık Kisti Sonrası İyileşme Süresi

Kistinizin çıkarılmasından sonra, yaklaşık iki ila üç haftalık tam bir iyileşme süresi bekleyebilirsiniz. Gerçek iyileşme süresi, kistinizin tipine, sağlığınıza ve nasıl çıkarıldığına bağlıdır. Ancak prosedür sadece minimal invaziv olduğunda, aynı gün bile eve dönebilirsiniz.

Yumurtalık Kistine Neden Olan Diğer Faktörler Nelerdir?

 1. Endometriozis Hastalığı: Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.
 2. Hamilelik: Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.
 3. Pelvik Enfeksiyonlar: Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.
 4. Kanserler: Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçerek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.

Yumurtalık Kisti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fonksiyonel yumurtalık kistleri genellikle 2-3 adet dönemi sonrasında kendiliğinden kaybedebilmektedir.

Yumurtalık kistleri ve özellikle çikolata kisti bacağa ve arkaya vuran ağrılar yapabilmektedir. 

Yumurtalık kisti boyutuna ve şekline bağlı olarak karın şişkinliği ve bağırsak alışkanlığında değişiklik yapabilir. 

Hastanın yaşına kistin şekline göre değişiklik göstermektedir. 

Fonksiyonel yumurtalık kistleri genellikle 2-3 ay içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. 

Yumurtalık kistleri patladığı zaman karın içerisinde kanama yapabilir. Kistin patlaması duruma göre ameliyat gerektirebilir. 

Özellikle çikolata kistleri gebe kalmaya engel olabilmektedir. 

Sorularınız İçin Bize Yazın

Yandaki formu kullanarak ve aşağıdaki iletişim bilgilerimden sorularınız için bana ulaşabilirsiniz.

Formu Doldurun